Merkle,J .Riley- Kristalna kugla

kristalna-kuglaNeodoljivo vragolast roman o dekadenciji i čarobnjaštvu u Parizu u 17. stoljeću.
Na temelju stvarnih policijskih spisa iz doba vladavine Luja XIV. autorica plete čarobnu i mračnu priču koja prati život Geneviève Pasquier, petnaestogodišnje djevojke koja se preobražava u samosvjesnu, naizgled nepogrešivu vračaru… Geneviève je mršavica, prerano sazrela vragolanka s umom filozofa i moći čitanja budućnosti iz uzbibane vode u proročkoj vazi. Nakon što obitelj povjeruje da je Geneviève mrtva, pod svoje je okrilje uzima La Voisin, ingeniozna okultistica i svemoćna vračara iz visokog društva. La Voisin također vlada tajnim društvom vještica – osoba koje se bave pobačajima i trovanjima – koje manipuliraju životima bogate i skandalozne aristokracije, sve do samoga prijestolja. Pod vodstvom La Voisin, Geneviève si gradi novi identitet kao tajanstvena madame de Morville – sa staromodnom crnom haljinom, napudranim licem, štapom za hodanje i zajedljivo sarkastičnim opaskama – koja navodno ima sto pedeset godina. Čak se i službena ljubavnica Kralja Sunca obraća madame de Morville kako bi saznala što joj donosi budućnost. A što se tiče madame de Morville, Geneviève može uživati u onome što je ženama obično uskraćeno – moći, nezavisnim prihodima te prilici da slobodno govori što misli. Iza njezine inteligencije i duhovitosti, Geneviève vodi osobna osveta – no, ne očekuje da će se u sve uplesti i ljubav.
Ovaj nesvakidašnji pogled u iskvareno pariško društvo u vrijeme Kralja Sunca – s veoma nadahnutom i rječitom junakinjom – čudo je autentičnosti i jetke duhovitosti.