Plemec. P.- Doživljaji dobre curice Jakice

jakicaPrvijenac Irene Plejić Premec Doživljaji dobre curice Jakice, namijenjen najmlađim čitateljima koji tek ulaze u svijet knjige, dorađen je tekst u kojem se autorica na pristupačan i humorističan način suočava s pitanjima i odgovorima s kojima se susreću djeca koja upravo uranjanju u svijet.

Baveći se temama kao što su upis u školu i testiranje koje se pritom mora obaviti (a nije jednostavno zapamtiti gdje je lijevo, a gdje desno), važnošću rođendana za život sedmogodišnjaka (i mnogih drugih, htjeli to priznati ili ne), zaljubljenošću ili onim što se takvim čini, najboljim prijateljicama i svime onime što se s njima može raditi, a da roditelji ipak prežive, kao i brojnim drugim temama koje zaokupljaju male glave, Irena Plejić Premec ispisuje priče iz svakodnevice, iz perspektive djeteta, a ipak začinjene pronicljivim uočavanjima emocionalnih finesa vidljivih samo oku pažljivoga promatrača koji dijete uzima ozbiljno, onakvo kakvim ono i samo sebe smatra.

Roman je podijeljen u nekoliko cjelina primjerenih čitanju najmlađih, tako da i svojim oblikom izvrsno odgovara kao djelo koje će se moći koristiti u školama i u knjižnicama kao izvrstan poticaj za čitanje najmlađih.