Kafka F.,Kisch E.E., Meyrink G., Rilke R.M.- Praške priče

book pra keOva zbirka proznih radova praških autora koji su se u svom književnom radu služili njemačkim jezikom nije zamišljena kao antologija prozne produkcije te autorima i tekstovima nedvojbeno mnogo bogatije književne enklave, već kao svojevrsna čitanka koja bi na primjeru četvorice autora, srodnih ponajprije po vremenskom presjeku njihova stvaralaštva, dočarala čitatelju Prag prvih desetljeća dvadesetog stoljeća.

Specifično duhovno ozračje 'njemačkog Praga', tog razdoblja koje je američki povjesničar kultureWilliam M. Johnston u svom kapitalnom djelu Austrijski duh opisao kao 'ponovno otkrivanje gnoze', svakako je pružilo plodno tlo najrazličitijim pristupima literarnom stvaralaštvu moderne, unutar kojih četvorica autora – Franz KafkaEgon Erwin KischGustav Meyrink i Rainer Maria Rilke – svakako zauzimaju krajnje osebujne pozicije. Njihovi tekstovi, uvršteni prema osobnom izboru prevoditelja, ovdje se prvi put pojavljuju u hrvatskom prijevodu.