Lodge, D.- Svijet je mali

VR3-207x300Ovdje ponovo susrećemo Morrisa Zappa i Philipa Swallowa koji su u Razmjeni obavili privremenu razmjenu ne samo akademskih radnih mjesta nego i životnih družicā. Susrećemo i brojne što više što manje uznosite protagoniste svjetske akademske zajednice, a sve njih častohleplje okuplja u utrci za ultralukrativnu, po Unescou financiranu katedru, na kojoj će raditi manje-više ništa, a inkasirati goleme pare. Glavni je junak Persse McGarrigle, mladi akademski bezazlenik s imaginarnog irskog sveučilišta bogu iza nogu; on se diljem globusa otiskuje u potragu za krasoticom Angelicom što ga je zatravila na simpoziju kojim roman započinje. Kraj priče i ovdje je manje-više otvoren, ali do njega vode sasvim urnebesne epizode s globalnoga kampusa.