Zabranjena sam

m 80333Roman Zabranjena sam dijelom je temeljen na autobiografiji autorice. Autorica Anouk Markovits odrasla je u ekstremno zatvorenoj hasidskoj židovskoj zajednici satmara te je u svojoj devetnaestoj godini zbog dogovorenog braka odlučila napustiti obitelj i zajednicu u kojoj je odrasla.
Roman započinje s godinom 1939. u Transilvaniji, gdje petogodišnji dječak Josef svjedoči ubojstvu svoje obitelji, počinjenom od strane rumunjske fašističke organizacije Željezne garde. Pet godina kasnije, Josef spašava mladu djevojku Milu te njih dvoje zajedno potraže utočište u satmarskoj zajednici na čijem je čelu Zalman Stern. Mila odrasta zajedno sa Zalmanovom kćeri Atarom. Zbog uspona komunizma u ondašnjoj središnjoj Europi, obitelj se seli u Francusku, u Pariz. Smjestivši se u Parizu, Zalman svoje dvije kćeri odgaja u ortodoksnom satmarskom duhu, kao da ne žive u prijestolnici napredne Francuske države, isključujući ih iz svakog aspekta (vele)gradskog života i uskraćujući im mnoge blagodati urbanog modernog života toga doba.