LILJESTRAND, J. - AKO SVE I NESTANE

on Utorak, 07 Svibanj 2024. Posted in Noviteti

Prvi na hrvatski prevedeni roman cijenjenog švedskog novinara i pisca Jensa Liljestranda bavi se trenutkom u kojem je svijet na samome rubu klimatske katastrofe. Švedska je kritika usporedila ovaj roman s Cestom Cormaca McCarthyja te romanima Jonathana Franzena. Divlji požari uzrokovani klimatskim promjenama haraju švedskim šumama, no životi teku dalje: brakovi se raspadaju, tinejdžeri se zaljubljuju, djeca prkose roditeljima, identiteti se rascjepljuju. Didrik, medijski konzultant, u maniri superjunaka pokušava spasiti svoju obitelj suočenu s požarom, no njegova nastojanja otkrivaju nesposobna muškarca željna medijske pažnje. Melissa, influenserica, niječe klimatsku katastrofu i nastoji nastaviti živjeti kao i dosad, filtrirajući fotografije.