Greenwald, G. - Nemaš se kamo sakriti

nemašPotkraj 2012. godine američki novinar i borac za ljudska prava Glenn Greenwald počeo je dobivati neobične poruke njemu nepoznate osobe koja mu je rekla da bi voljela s njim stupiti u kontakt, ali uz pomoć jednog šifriranog sustava, tako da nitko njihovu korespondenciju neće moći čitati. Iz te korespondencije Greenwald saznao da bi ta osoba trebala pomoć od njega da u londonskom dnevnom listu "Guardian", za koji je Greenwald tada radio, objavi neke izuzetno osjetljive i senzacionalne dokumente. U početku ta mu se osoba nije željela predstaviti, no on je uz pomoć jedne svoje prijateljice, koja se bavi snimanjem političkih dokumentaraca, stekao povjerenja te osobe, te se dogovorio da se sastane s njom u Hongkongu. Tako su Greenwald i ta njegova prijateljica otputovali u Hongkong i u jednom tamošnjem hotelu upoznali mladog Amerikanca Edwarda Snowdena, dotadašnjeg službenika američkih obavještajnih službi, koji je imao kod sebe skoro tri milijuna supertajnih američkih dokumenata o operacijama američke elektronske obavještajne agencije NSA.