Graves, R. - Zdravica za Avu Gardner

zdravicaPred vama je knjiga sabranih priča Roberta Gravesa, koje je ovaj veliki književnik objavljivao u raznim američkim i britanskim novinama i časopisima, kao što su New Yorker, Punch, Saturday Evening Post, Playboy, Sports Illustrated ili New Statesman. Specifični žanr novinske priče u novom mileniju gotovo da i nije preživio, ali Gravesova proza ostaje spomenik jezgrovitom, duhovitom, začudnom i nadasve zanimljivom pripovijedanju. Podijeljene u tri ciklusa (Engleske priče, Rimske priče i Priče s Mallorce), priče u knjizi prate tri ključne piščeve životne etape: prvu, onu u kojoj se razračunavao s avetima Prvoga svjetskog rata u poslijeratnoj Engleskoj, drugu, u kojoj je napisao najveće svjetske uspješnice u žanru povijesnog romana koji se bavio pretežno temama antičke Grčke i Rima, i treću, u kojoj je dugu starost doživio u samoodabranom egzilu na španjolskom mediteranskom otoku Mallorci.

Robert Graves (1895-1985) jedan je od najuvaženijih i najutjecajnijih engleskih pjesnika 20. stoljeća, a kao prozaik ostvario je velik uspjeh popularizirajući povijesne teme na posve netrivijalan način pridajući likovima svojih romana suvremenu živost i plastičnost. Prijevod Gravesovih sabranih priča dio je Sandorfovog projekta izdavanja Izabranih djela Roberta Gravesa – aktualiziranja kvalitetne žanrovske proze visoke književne vrijednosti velikog engleskog stilista.