Kramberger, N.- Nebo u kupinama

Nebo-u-kupinama web-velika.1-207x300Romaneskni prvijenac Nataše Kramberger Nebo u kupina­ma 2008. godine bio je nominiran za uglednu slovensku nagradu Kresnik, a 2010. godine autorica je za njega dobi­la nagradu Europske unije za književnost. Jana, djevojka iz slovenske provincije, u Amsterdamu susreće Bepija, starca iz istočne Italije koji na tržnici prodaje ribu. Svatko od njih, Jana i Bepi, ali i riba, sa sobom nosi pripovijesti i priče koje se međusobno prepleću, stvarajući mješavinu smiješnih, čudnih, neugodnih, bajkovitih i romantičnih priča koje putem seoskih figura, gradskih avantura i mi­stičnih elemenata teku kao rijeka prema ušću. Tako priča nikada ne završava, a kraj romana istodobno je i njegov početak.

Roman je sastavljen od tri dijela i neobičnoga „uvoda“ u kojem se pojavljuju svi važniji likovi i različite pripo­vjedne niti. Upravo se u međusobnom prožimanju živo­pisnih likova, njihovih obiteljskih priča i mnogostrukih pripovjednih rukavaca združuju različiti prostori doga­đanja, ali i različita vremena. Europska kritika proglasila je ovo djelo važnim literarnim događajem.