u Petak, 02 Travanj 2021. Objavljeno u Novosti

MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE

Svake godine 2. travnja, na Andersenov rođendan, u svijetu se slavi Međunarodni dan dječje knjige. To je dan kada se posebno ističe važnost knjige i čitanja za djecu kako bi stekla navike koje će im pomoći tijekom razvoja i školovanja

Hans Christian ANDERSEN   (Odense, 2. travnja 1805. - Kopenhagen, 4. kolovoza 1875.) je svjetski slavan danski pisac bajki, među kojima su najpoznatije "Snježna kraljica", "Ružno pače", "Mala sirena", "Djevojčica sa žigicama", Princeza na zrnu graška" i druge. Smatra se tvorcem danske realistične proze.
Mnoge generacije su odrasle uz njegove bajke , a rado ih čitaju i odrasli.Mnoge njegove bajke su ekranizirane, a zadnji veliki uspjeh je crtani film Frozen koji je utemeljen na  Snježnoj kraljici.
U gradu Odense danas postoji Andersenova uređena kuća, otvorena za posjetitelje, a u parku blizu kuće posebno označeno mjesto gdje je dolazio hraniti patke iz rijeke i pisati u prirodi.

Pogledajte njegov muzej otvoren u Kopenhagenu i uživajte u predivnom svijetu bajki!