Allende, I. - Žene drage srcu mom

on Ponedjeljak, 22 Ožujak 2021. Posted in Noviteti

Allende, I. - Žene drage srcu mom
Zašto je Isabel Allende feministkinja? U neodoljivoj mješavini humora, pronicavosti i mudrosti, ovaj je ogled ujedno i osobna priča o životu posvećenu borbi za pravedniji, ravnopravan svijet žena i muškaraca. Šezdesetih godina prošlog stoljeća, u atipično feministički orijentiranu časopisu za onodobni Čile, Allende je počela pisati kolumnu u kojoj je ismijavala mačizam svojih sunarodnjaka. To je razdoblje plodonosna čitanja i pisanja oblikovalo osebujan jezik kojim će se ubuduće sukobljavati s patrijarhalnim autoritetima. Nakon cjeloživotne feminističke borbe na području književnosti i publicistike, putem istupa u javnosti i rada u svojoj zakladi, u ovom memoarskom tekstu Isabel Allende razmatra vlastita iskustva sa seksizmom, ali i priče drugih žena koje su muškarci ugnjetavali. Tko su žene kojima se najviše divi? Što žene žele? Što je ključno za njihovu borbu? Kakvu svijetu težimo i kakve on žrtve od nas traži?