HAAS, S.- Japansko umijeće sretnog življenja

on Ponedjeljak, 06 Ožujak 2023. Posted in Noviteti

U knjizi Japansko umijeće sretnog življenja klinički psiholog i pisac Scott Haas bavi se pronalaženjem mira i zadovoljstva u svakodnevici izmučenoj brojnim brigama. U tu je svrhu čitateljima detaljno izložio japansko načelo ukeireru – umijeće prihvaćanja ljudi i situacija s kojima se svakodnevno susrećemo. Prakticiranje tog drevnog japanskog načela može nam uvelike pomoći da ublažimo svakodnevnu tjeskobu, stres, napetost i ljutnju te na taj način temeljito poboljšamo svaki aspekt svog života. Prihvaćanjem činjenice da naš položaj u svijetu ovisi o našim odnosima s obitelji, zajednicom i prirodom, shvaćamo da i naša sreća ovisi o sreći drugih. Prakticirajući ukeireru, učimo kako na trenutak zastati i – prije nego što nešto učinimo – prihvatiti situacije s kojima se suočavamo. Na taj ćemo način izbjeći naprasno i nepromišljeno reagiranje te svoje ponašanje temeljiti na promišljenoj smirenosti. Jer kad smo smireni, možemo birati što ćemo učiniti, i hoćemo li uopće išta učiniti. Ukeireru je jedinstvena vještina kojom uravnotežujemo vlastiti misaoni sklop i unosimo mir u svoje živote.