KASSABOVA, K.- GRANICA : PUTOVANJE NA KRAJ EUROPE

on Srijeda, 20 Srpanj 2022. Posted in Noviteti

Strma, tamna, šumovita planina, na istočnom rubu Europe, na obali Crnog mora. Sveta oduvijek, otkad ljudi znaju za sebe. I žena koja se ovom knjigom vraća u svoju staru domovinu, da bi istražila priče koje se ondje, na Strandži, u Trakiji, malo u Bugarskoj, malo u Turskoj i malo u Grčkoj tkaju još davno prije Ovidijevih vremena, prastarim putevima uz rijeku Maricu, u čarobnim selima i ne posve napuštenim manastirima.

U velikoj mjeri, osim o granici između svjetova i kontinenata, između političkih sustava i nevjerojatnih zapleta u koje ljudske sudbine upadaju nastojeći preživjeti njihove promjene –ovo je knjiga i o nesvjesnome. Prostor planine Strandže je dio kontinenta stariji od vremena: planina koju je zaobišlo ledeno doba, koja simbolizira granicu ne samo zemljopisnu i političku nego i prostor u kojem preispitujemo granice realnog i intuitivnog, dopuštenog i ostvarivog i koji doživljavamo kao iskonsku pražensku energiju. Kao takva, i kao i svi drugi prostori kojima se kreće ova knjiga, ona je više od svega, otpor besmislu ratničkog nasilja.